Bebelusii si copiii nu ar trebui lasati in preajma cainilor nesupravegheati.A invata sa respecte, sa inteleaga, sa ii pese si sa controleze cu success un caine, da o mai mare incredere in sine si responsabilitate oricarui copil. Dar aceste beneficii nu se obtin asa de usor.Copiii si parintii trebuie sa inteleaga ca Lassie a fost reprezentata de cativa caini foarte bine dresati si cainii din desenele animate sunt doar o fantezie.In mediul de acasa, atat cainii cat si copiii trebuie sa invete cum sa se comporte unul in preajma celuilalt. Totii cainii trebuie invatati cum sa se comporte cu copiii si copiii cum sa se comporte cu cainii.

           Dresajul cainilor- cum sa se comporte in preajma copiilor 

           Dresajul cateilor si a cainilor adulti, ii ajuta pe copii sa aiba incredere in ei insisi.Succesul depinde de planul parintilor, de participare si directie.In primul rand, adultii trebuie sa ii invete pe pui sau pe adulti cum sa se comporte civilizat, si in al doilea rand, sa ii invete pe copii cum sa-i controleze pe catei sau pe cainele adult.

            Adultii ar trebui sa foloseasca jucarii speciale pentru a-i incita si recompensa pe pui sa vina, sa sada, sa stea culcat, sa astepte, sa se rostogoleasca. ,, Vino’’, ,Sezi’’ si   ,, Culcat’’ sunt comenzile de baza,iar ,,Stai’’ si ,,Rostogoleste-te’’ sunt cele mai bune comenzi pentru examinarea corpului cainelui. In plus, adultii ar putea sa ii recompenseze pe catei din mana in timp ce ii dezmiarda( stapanire) si in timp ce ii mangaie( examinare)  pe botic, urechi, labute, burtica si coada. Puii vor invata repede sa asocieze in mod pozitiv  examinarea si stapanirea cu recompensa.

            Dati-le copiilor recompense si instruiti-i cum sa-i ademeneasca si cum sa ii recompenseze pe cateii, care acum sunt mai usor de controlat. Catelul va invata repede ca dresajul e distractiv, mai ales atunci cand e facut de copii. Familiile care nu au copii ar trebui sa invite la ei in primele 3 luni copii  care sa ii cunoasca, hraneasca si dreseze pe catel la ei acasa. Toti cateii sunt draguti, adorabili si neamenintatori. Invitati familia, prieteni si vecini cu copii,pentru o mai buna socializare a catelului dvs..

            Invatati-i pe copii cum sa foloseasca jucariile si recompensele pentru a determina catelul sau cainele adult sa vina, sa sada, sa se culce , sa se rostogoleasca. Stand aproape de copii, pana la urma cainele va accepta compania copilului. Sezutul, culcatul, rostogolitul il vor face pe caine sa constientizeze si sa respecte dorintele copilului. Cu alte cuvinte, copilul cere si cainele accepta.Mai mult, prin rostogolirea la comanda, cainele arata o impacare voluntara si fericita.

            In plus, ca un efect secundar major al dresajului incitare-recompensare, cainele creste placandu-l si respectandu-l pe dresor ( copilul).,, Wow! Copiii sunt amuzanti; ei imi dau o gramada de bunataturi. Bineinteles, trebuie sa stai ca sa le primesti.. dar pana la urma asta e politete canina!’’

            Toti stapanii ar trebui sa ii duca pe pui la cursuri de dresaj in care cainii si copiii sunt lasati sa interactioneze.

Un nou copil

          Toti cainii trebuie sa fie invatati sa le placa prezenta si actiunile copiilor. Solutia e conditionarea clasica. Inca de la inceput, integrati  cainele in toate activitatile bebelusului. Cand  hraniti copilul, stati jos confortabil si hraniti si  cainele in acelasi timp. Luati in brate  copilul care plange si apoi chemati cainele si dati-i ceva bun de mancare, in timp ce il linistiti pe copil.(Veti vedea ca si copilul se linisteste mai repede daca sunteti usor distrat  de faptul ca va adresati cainelui). Cand schimbati scutecul copilului, dati-i din mana cainelui mancare uscata. (Pastrati un borcan cu mancare uscata pe masuta de schimbat scutece). In scurt timp cainele isi va forma o asociere pozitiva cu hranitul, plansul, calmatul si schimbatul scutecelor.In scurt timp cainele isi va lua cu mare entuziasm rolul de ingrijitor al copilului si va va alerta ori de cate ori copilul plange sau isi murdareste scutecul. Da, veti avea un detectiv al scutecelor murdare! 

Invatati-i pe copii cum sa se comporte in preajma cainilor

            Invatati cum sa ii invatati pe copii sa dreseze un catel  sau caine inainte de a va lua un catel sau caine. Inscrieti-va la un curs pentru catei astfel incat copiii dumneavoastra sa poata invata deprinderile dresajului.  La clubul nostru primim cu drag copii la cursurile lor, din moment ce socializarea cateilor cu copii straini e un scop in sine al cursurilor pentru catei. In plus, urmati si un curs pentru caini adulti ca sa puteti preveni problemele pe care le veti intampina( mai bine sa le preveniti). Si cel mai important, asigurati-va ca si copii dvs. au din plin oportunitatea de a testa o multime de catei si caini. Clubul nostru este deschis  voluntarilor.

            Cand selectati un catel sau caine, asigurati-va ca toti membri familiei, mai ales copiii, il iubesc pe caine, se simt in siguranta in preajma lui si sunt in stare se controleze cu usurinta cainele inainte de a va hotari sa-l acceptati in casa dumneavoastra. Invatati-i pe copii sa dreseze si sa controleze cainele folosind tehnici de dresaj pe care le pot stapani- conditionarea clasica, incitare-recompensare. Folosind creierul in locul muschilor, chiar si copiii de 3-4 ani pot stapani aceste tehnici.

            Stati cu copiii dumneavoastra, tineti vasul cainelui si primele mese dati-i-le din mana. Invatati-i pe copii ca ocazional sa ii dea cainelui recompense. Astfel, cainele va invata curand sa iubeasca prezenta copiilor.

            Avertizati-i pe copii sa nu abordeze caini, fara a fi supravegheati. Instruiti  copii sa stea cuminti, sa vorbeasca frumos si sa isi tina mereu o mana in buzunar in timp ce il rasplatesc pe caine cu cealalta mana.Orice copil care nu il poate face pe caine sa stea, sa vina sau sa se culce nu ar trebui lasat sa se joace cu acesta nesupravegheat. Un singur copil( sau chiar adult) care nu stie ce face, poate distruge un pui in cateva minute. Insistati pe dresaj, inainte de joaca.Si curand copilul il va dresa pe caine in joaca.

            Copiii se simt grozav ca pot controla un pui prin vorbe  sau gesturi. Catei sunt incantati pentru  ca au descoperit ca “sezi” e comanda secreta care ii face pe copii sa se linisteasca si sa le dea bunataturi. Adultul se simte mandru ca intre copii si caine s-a stabilit o astfel de legatura.

            Pentru mai multe informatii, nu ezitati in a ne contacta.

Sfatul medicului