De ce "Clubul Nord de Dresaj Canin"?

Club Nord de Dresaj Canin Oradea s-a nascut din dorinta pentru dresaj, dragostea si pasiunea pe care o nutrim fata de caini; la randul lor, ei ne implinesc viata cu dragoste, devotament, spirit de sacrificiu. S-a nascut din dorinta noastra de a face tot ce ne sta in putinta pentru dezvoltarea educatiei chinologice romanesti, a chinologiei utilitare din Romania.

 
Clubul este rodul multor ani de experienta acumulata de-a lungul anilor si a schimbului de experienta cu cluburi si scoli de dresaj canin din Ungaria, Austria, Germania, Italia, Olanda, Belgia, Cehia etc. Printre cei care au avut incredere in noi si ne-au impartasit secrete din dresajul canin se afla si cativa campioni mondiali, oameni de atac de nivel mondial si fondatori de cluburi nationale si internationale. 

Peste 100 de examene de munca: SCH 1,2,3, BH, IPO 1,2,3, Korung, Mondioring 1,2,3

Clubul Nord de Dresaj Canin este o organizatie non-profit, infiintata in anul 2005. Scopurile clubului nostru este promovarea valorii cainilor dresati si a stapanilor responsabili, respectiv dezvoltarea unei bune relatii stapan –caine, precum si a unei conduite sociale adecvate.
 
Clubul Nord de dresaj canin vine in intampinarea acestor nevoi si va pune la dispozitie pe langa baza material, serviciile unor instructori atestati international – prin cursuri de dresaj cu tehnici noi, metode inovative, cu tehnici de lucru extrem de eficiente, motivationale, adaptate varstei si nevoilor dvs si ale catelului dvs – precum si o vasta experienta in dresajul si abordarea comportamentului canin.
Clubul Nostru de dresaj din Oradea organizeaza seminarii, cu personalitati marcante ale chinologiei sportive mondiale, cu diverse teme ale chinologiei sportive: Disciplina, IPO, Mondioring, KNPV. 

Campioni Mondiali 2015 FMBB Mondioring cat. 2

Experienta noastra este imbunatatita mereu prin noi colaborari, prin organizarea seminariilor si prin participarea la seminarii, antrenamente la diverse cluburi, competii si examene de munca. Clubul nostru va ofera oportunitatea sa participati la cursuri de disciplina si obedienta, paza si protectie, freesby, dresaj competitional sau doar la nivel de obedienta si socializare. Avem cursuri pentru toti, catei sau adulti, lenesi sau hiperactivi. Cursurile noastre se adreseaza tuturor raselor canine, respectiv a celor de rasa comuna, indiferent de talie.
Membrii clubului nostrum sunt pariticipanti active la competitiile nationale si international, dovedind valoarea dresajului de calitate prin rezultate exceptionale, culminand pentru prima data in istoria Romaniei pe cea mai inalta treapta a podiumului la un campionat mondial : FMBB 2016 Mondioring categoria 2 cu Alexandru Bondar si Dilara.
 
Ne va face o deosebita placere sa va ajutam sa obtineti o comunicare activa, prin dezvoltarea si perfectionarea limbajului verbal si non-verbal intre dvs. si cainele dvs. Acest limbaj reprezinta baza unei relatii profunde stapan-caine, indiferent de aplicatiile dresajului. Acest limbaj, acest contact (fara lesa si zgarda) este esential in aceasta relatie profunda si complicata dintre stapan si caine.

Echipa noastra

Membrii echipei noastre se remarca prin vasta pregatire profesionala si calificari excelente. Vezi de ce sunt pregatiti si cum te pot ajuta sa obtii o comunicare activa intre tine si cainele tau.

Alexandru Bondar - Consilier & Dog Trainer

Instructor atestat F.C.I. si arbitru chinolog de munca IPO&Mondio Ring, membru al Colegiului de arbitri al Asociatie Chinologice Romane, FCI.

IDCS = Instructor de dresaj canin de specialitate
AE = arbitru de lucru
AA = Asistent atentator
AS = Atentator de specialitate
IPO = Specializarea Utility (IPO+SChH)
IDC = Instructor de dresaj canin
IDCS = Instructor de dresaj canin de specialitate
AE = arbitru de lucru
ACh = Arbitru chinolog de rasa
AA = Asistent atentator
AS = Atentator de specialitate
AA MR = Atentator Specializarea Mondioring

Formarea mea profesionala in Management si ca Profesor de Sport, au influentat pozitiv modul de abordare a pasiunii care s-a nascut cu mai bine de 20 de ani in urma, respectiv caini si mai ales partea utilitara a acesteia.La randul lor, cainii si munca cu acestia si-au pus amprenta supra modului de gandire si actiune asupra mea.

Dupa multe cautari si vizite in diverse scoli de dresaj, canise si cluburi din Europa, impreuna cu un grup de entuziasti am decis infiintarea unei organizatii dedicate dresajului si promovarii acestuia. Consideram ca este necesara o mai buna si mai profunda abordare a dresajului canin, indiferent de aplicatia, finalitate si nivelul dresajului. Pentru inceput dorim sa ajutam proprietarii de caini prin consiliere si cursuri, pentru ca acestia sa invete mai multe despre companionul lor si sa poata savura intr-adevar de viata alaturi de patrupedul lor. Consiedram ca abordare pozitiva a acestei relatii este cheia unei relatii extraordinare de lunga durata intre proprietar si cainele sau. Prin acesta metoda de formare, partenerul dumneavostra canin invata ca, un comportament bun va fi recompensat in mod pozitiv. Noi am numit aceasta " Training pentru tine… formare pentru cainele tau". Prin acesta metoda instruim proprietarii si membrii familiilor lor cum sa interactioneze cu animalul lor de companie, astfel incat acestia sa poata fi confortabili si fericiti cu partenerul lor cu blana. Aceste cursuri au fost definitivate in Gradinita pentru catei, Disciplina de companie, Paza si protectie, respectiv cluburile pentru dresaj competional.
Membru fondator al "Club Nord de Dresaj Canin Oradea", care are ca scop desajul canin uzual si profesionist, asociatia formata dintr-o comunitate de profesionisti care se dedica pentru mentinera celor mai inalte standarde de profesionalism si angajament prin metode prietenoase pentru animale. CNDCO ia o pozitie ferma importiva metodelor de agresivitate si incurajeaza creativitatea si un nivel ridicat de competenta, in scopul de a evita stimularea agresivitatii in cazul companionilor casnici si metode pentru antrenamnte speciale pentru caini special pregatiti pentru paza. Clubul nostru promoveaza o abordare analitica pentru schimbarile comportamentale opuse orientarilor modelului medical (tratament-diagnostic). CNDCO se dedica stiintei comportamentale canine.

Pasiune mea a inceput a inceput cu Nero, un ciobanesc german de linie veche. Aveam 9 ani. Si Nero, la un moment dat a avut catei. Cam atat stiam atunci. Pe urma am inceput sa citesc, sa invat rase sa particip la cursurile de dresaj ale Asociatiei Chinologice Oradea. Au urmat alti catei: Hera, o femela de Dog German, cu care am avut satisfactii deosebite in dresaj si expozitii. Hera mi-a oferit si cativa catei, in urma montei cu Elatus Imperial, printre care Aias. Hera s-a stins la venerabila varsta de 15 ani. A fost un caine deosebit care mi-a oferit multe, m-a invatat multe. Aias a calcat pe urmele mamei si tatalui sau, castigand expozitii si participand la demonstratii de dresaj.

In anii urmatori am inceput sa lucrez profesionist caini pentru examene de munca BH, IPO, Sch, Fh si expozitii si cluburi speciale.

In cativa ani rezultatele s-au sintetizat in peste 70 de examene de munca si 5 caini calificati in Top Ten Romania.

In toti acesti ani am vizitat club-uri de dresaj IPO, Ring si KNPV din Ungaria, Cehia, Slovacia, Germania, Olanda, Belgia, Danemarca si Italia, in cautarea continua a noi metode de dresaj.

O experienta deosebita a fost colaborarea cu Politia de Frontiera, care a organizat la Oradea Campionatului National din 2001 si Campionatului international din 2002, unde am evaluat aptitudinile si munca cainilor si a instructorilor acestora in detectarea drogurilor, a explozibililor, urmarirea si imobilizarea infractorilor, etc.

Am participat activ la evenimentul Frontex "European Dog Handler`s Show", desfasurat la Oradea. Acest eveniment este o demonstratie de caini de frontiera (ciobanesti germani, labradori, rottweileri) cu reprezentanti din Bulgaria, Cehia, Danemarca, Estonia, Finlanda, Germania, Italia, Lituania, Letonia, Portugalia, Polonia, Spania, Elvetia si Romania.

Pasiunea mea pentru munca cu cainii a evoluat in continuare, devenind arbitru IPO si arbitru Mondioring.

Emil Bondar - Consilier & Dog Trainer

echipa_emil

Activitatea mea chinologică a inceput la vârsta de 14-15 ani, odată cu achiziția primului ciobănesc german cu pedigree, care din păcate datorită unei deficiențe endocrinologice, nu s-a mai dezvoltat normal după vârsta de 3 luni și jumătate; dar a fost un câine extraordinar care executa la 4 luni, deja toate exercițiile obișnuite de dresaj(obediență normală), plus exercițiile de pază. Era extraordinar de umanizată, și într-adevăr simțeai că te înțelege, doar că nu vorbea.

Asta era acum mai bine de douăzeci și cinci de ani, după care a urmat tot un ciobănesc german, primit de la același crescător, în schimbul primului câine care avea un defect genetic; această cea de a doua cățea era cu părul lung, din linie de lucru, și cu ea care am participat la destul de multe expo de frumusețe, dar datorită părului am obținut doar dreptul de montă. Dar eu era foarte fericit pentru că de fiecare dată reușeam să dăm clasă celorlalți câini prin pregătirea fizică excelentă și prin prezentarea în ring care era deosebită. Tot cu ea, am participat la demonstrații de dresaj organizate la expo din Oradea. Acestea se petreceau în anul 1992. Ara, căci acesta era numele ei, a trăit pâna la aproape 17 ani; în 2012 mi-am dat seama fiind în drum spre expo CACIB de la Satu Mare, că particip la expoziții de frumusețe de peste 20 de ani. În acest moment particip la astfel de expo doar pentru demonstrații de dresaj sau pentru a-mi câștiga dreptul de montă cu câinii proprii.
Dar revenind la dresaj, această activitate s-a concretizat prin anul 1998, când am început să pregătesc câini de muncă, și câini de serviciu, de asemenea cu multiple participări la examene de muncă (BH, SCH, IPO). După anul 2000, această pasiune, a devenit o activitate mult mai regulată, chiar cotidiană, iar în acești ani am participat și organizat demonstrații de dresaj la diferite expoziții sau alte evenimente.

În anul 2005 am fost solicitat pentru a arbitra Concursul Internațional pentru câini de frontieră, iar în anul următor, am participat ca și concurent cu un rottweiler de 7 ani cu care am câștigat premiul 2.
În anul următor am organizat la Oradea, împreună cu Frontexul, prima intâlnire oficială pentru câinii de frontieră din UE, având ca scop elaborarea unui caiet de sarcini care să cuprindă profilul câinelui de frontieră din întreagă UE.

Încă de la începutul anilor 2000, pe lângă cursurile recunoscute internațional pe care le-am promovat, experiența mea chinologică în materie de dresaj s-a îmbogățit foarte mult datorită vizitelor la cluburile de dresaj din străinătate(Ungaria, Italia, Germania, Austria,Olanda, Slovacia, Cehia).

Începând cu 2008, am început să organizăm seminarii și să aducem în țară oameni din lumea chinologică de renume mondial, care să ne predea metode noi și eficiente pentru a progresa continuu.
În tot acest timp am urmărit permanent să lărgesc cunoașterea privind antrenarea și pregătirea câinilor, am urmărit să-mi perfecționez metodele și să diversific, permanent, și să devin din ce în ce mai bun în ceea ce fac.

Clubul Nord de Dresaj Canin a luat ființă din dorința de a oferi posibilitatea stăpânilor de câini să-i educe și să comunice cu ei astfel încât aceștia, adică câinii, să nu devină niște inconveniențe, ci adevărați membrii ai familie, cu care omul (stăpânul), poate și știe cum să comunice și să interacționeze.

Sfatul medicului