Cursul complet pentru Gradinita  Cateilor

   Clubul nostru de dresaj canin din Oradea, va propune urmatoarele cursuri pentru catei dvs. Cursurile noastre se tin in lesa si fara lesa, intr-un format real, cu scopul de a creste si instrui  caini adulti bine crescuti si manierati. Scopul principal e de a rezulta caini prietenosi si manierati, atat cu oamenii cat si cu alti caini si alte animale, de a stapani tehnicile cu lesa si fara lesa, de a asculta comenzile verbale atat in casa, curte, cat si in afara acestora .

          Cursul nostru e impartit in 2 parti (GC1 si GC2), intr-un format de 12 saptamani pt cursul de experienta esentiala si, datorita devotamentului dumnevoastra si a experientei noastre, veti avea parte de rezultate ce vor tine o viata intreaga. Va puteti inscrie pentru  cursul complet de 12 saptamani  si sa va programati la GC1 si GC2  (cu o pauza flexibila intre ele si in acest caz avand o reducere de 10% pentru ambele cursuri) sau va puteti inscrie separat pentru GC1 si GC2 . Absolvirea  si evaluarea evolutie dvs si a catelului dvs.,este posibila dupa finalizarea cursului complet de 12 saptamani.


           Gradinita Cateilor 1 (durata de 6 saptamani).

        Aceste cursuri de dresaj se adreseaza tuturor raselor, indiferent de grupa din care fac parte – caini ciobanesti, caini de paza, de vanatoare si de agrement – acestea asigurand o baza excelenta  de obedienta si convietuire pentru catelul dvs.

          Cursurile noastre pentru  catei se focalizeaza mai ales pe invatarea  comenzilor uzuale (chemare, pas, sezi, culcat, astepti si aport), pe socializarea cu alti caini si oameni (mai ales copii) , focalizarea  atentiei,  obedienta cu lesa si  fara lesa, si de asemenea prevenirea problemelor de comportament.  Un accent deosebit se acorda retragerii succesive a conditionarii cu mancare sau a recompensei, in favoarea comenzilor  verbale sau gesturilor comportamentale, a controlului cu lesa si  fara lesa,  totusi promovand la aceasta varsta in continuare, folosirea mancarii ca recompensa,  pt conditionarile clasice.

 

          Elementele de dresaj care sunt prelucrate in acest curs sunt urmatoarele:

 • Obisnuirea cu lesa si zgarda
 •  Mers la pas din lesa
 • Venirea la apel ( „Aici”)
 •  Comanda de interzicere („Nu-i voie”, „Fui”)
 • Recompensarea (prin mângâiere, verbal – „Bravo”, cu hrana)
 • Comenzile „Pe loc stai”, „Sezi ” si „Culcat”
 • Corectarea agresivitatii la mâncare si la obiecte
 • Dezobisnuirea de a sari pe oameni
 • Obisnuirea cu toaletarea (curatatul urechilor, ochilor, unghiilor, periatul, spalatul si uscatul)
 • Socializarea in locuri publice
 • Socializarea in grup de câini
 • Corectarea agresivitatii sau timiditatii fata de alti catei

         Clasele se intalnesc  de 4 ori  pe saptamana timp de 6 saptamani consecutiv (fiecare sesiune dureaza 55 de minute). Pauzele de sarbatori apar rar, asta ducand la cursuri de 7 saptamani.Pauzele vor fi notate in registrul nostru si in Confirmarea dumneavoastra de inregistrare.

Cerinte: cainii trebuie sa aiba intre 10 si 18 saptamani, la inceperea  cursului cu 2 vaccinari DHLPP, dintre care unul trebuie sa fie administrat dupa a 8-a saptamana de viata, dar cu cel putin 7 zile inainte de inceperea primei sesiuni.

 

Taxa de participare : 100 euro pt fiecare curs de 6 saptamani.


Gradinita Cateilor 2 (durata de 6 saptamani).-exclusiv pt cei care au absolvit GC1

          Dresajul timpuriu al cateilor e pe cat de placut,pe atat de usor. Ce poate fi mai placut sa ai un catel care nu te musca, e sociabil cu oamenii sau alti caini, si continua sa fie atent la instructiunile tale?

         In aceasta parte a cursului  ne vom focalizeaza pe eficienta si fidelitatea comenzilor invatate (chemare, pas, sezi, culcat, astepti si aport) in GC1. Exercitiile includ, pe langa cele invatate in GC1, oprirea de la distanta in timpul jocului (pt acasa, curte, parcuri pt caini, plimbari fara lesa), si restul exercitiilor cu elemente de distragere. GC2 va va ajuta sa va invatati cainele adolescent sa fie calm, atent, afectuos, si sa reactioneze rapid, de bunavoie si fericit, si atunci cand este atent in alta parte, fara lesa si la distanta. .

Cerinte: absolvirea cursului GC1 si dovada vaccinului antirabic.

Taxa de participare : 100 euro pt fiecare curs de 6 saptamani.


Sfatul medicului